میدونم که الان وقت بریک ندارین

 چرا؟

چون سرتون خیلی شلوغه! وقتتون از قبل برنامه ریزی شده و پر هست و زمانی برای بریک، تنفس یا عوض کردن فضاتون و حتی برای خوندن این مقاله رو ندارین؛ مشغول کارهای روزمره هستین و برای اینکه تا شب بتونین به موقع به کاراتون برسین و مهیای خواب بشین و روز بعد رو شروع کنین کارهاتون رو پشت سر هم انجام میدین.

گاهی اوقات ما میدونیم که میتونیم کارها رو به شکل بهتری انجام بدیم. اما معمولا تمرکز و وقت کافی برای انجامش به اون صورتی که دلمون میخواد رو نداریم و انقدر مشغول هستیم که اون فرصت رو پیدا نمی‌کنیم تا بهش فکر کنیم؛ پس به همون شکل قبلی ادامه می‌دیم.

ما هر روز وارد زندگی روزمره می‌شیم و به نوعی در اون گرفتار میشیم و ذهنمون مشغول به اموری میشه که پیش میاد. اینطوری تفکر ما همیشه تحت تاثیر وقایع روزمره هست نه چیزی که ما واقعا به اراده خودمون می‌خوایم که براش وقت بذاریم و بهش فکر کنیم.

چگونه بدن ما از محیط تاثیر میگیره؟

تحقیقات نشون میده که محیط میتونه استرس ما رو افزایش/کاهش بده؛ که این بر روی بدن ما تاثیرگذاره. چیزی که در هر لحظه میبینیم، می‌شنویم و یا تجربش می‌کنیم نه تنها حالتون رو تغییر میده، بلکه در حال تغییر سیستم عصبی، غدد درون ریز و سیستم ایمنی بدن هم هست.

استرس یک محیط ناخوشایند میتونه باعث بشه که شما احساس ناراحتی، اضطراب، ناتوانی و … کنید. این به نوبه خودش فشار خون، ضربان قلب و تنش عضلانی رو افزایش میده و سیستم ایمنی بدن رو تضعیف میکنه. که البته یک محیط خوشایند میتونه برعکسش عمل کنه!

معجزه تغییر محیط و تنفس!

          آیا شما هم از اون دسته آدمایی هستین که فکر می‌کنید زمان‌هایی که به خودتون تنفس میدین، برای تفریح به جایی خارج از محیط فعلی میرین (مثل طبیعت، پارک، شهر محل تولد و …) یا دست از کار میکشین و به خودتون استراحت میدین و ذهنتون رو از مشغله‌ای که توش هست رها میکنید در واقع وقت رو تلف میکنین و فقط از کار پرهیز کردین؟

اگر اینطور فکر میکنید باید بگم که در اشتباه هستین! تحقیقات نشون میده که علیرغم اونچه به نظر میرسه، فعالیت ها در بسیاری از مناطق مغز در زمان استراحت و سرگردانی ما افزایش پیدا میکنه. تصویر پائین اسکن مغزی یک فرد در حالت استراحت مغزی یا بریک و خلسه هست رو نشون میده:

بعضی مطالعات نشون داده که مغز گره دار ترین مسائلش رو در زمان استراحت و سرگردانی حل میکنه، اینو شما ممکنه در زمان‌هایی که رانندگی میکردین یا در حمام بودین تجربه کرده باشین. راه حل‌هایی که معلوم نیست ناگهان از کجا به ذهنتون خطور میکنه معمولا نتایج همین فعالیت‌های ذهن ماست.

در اینجا به چند مورد از نتایج تحقیقاتی اشاره می‌کنم که به اهمیت تنفس می‌پردازه:

 • «تنفس حرکتی» برای سلامت جسمی و احساسی شما ضروریه؛ فایده های تنفس‌های همراه با حرکات فیزیکی در تحقیقات به خوبی نشون داده شده. نشستن طولانی مدت – چه پشت میز کار، چه پای تلویزیون، یا در سالن سمینار- شما رو در معرض خطر بیماری قلبی، دیابت، افسردگی و چاقی قرار میده. بلند شدن از روی صندلی، راه رفتن، کشش دادن، یا هر فعالیت حرکتی که شما ترجیح میدین میتونه در کاهش اثرات منفی نشستن طولانی خیلی موثر باشه. فقط ۵ دقیقه تنفس حرکتی برای هر یک ساعت میتونه سلامت شما رو به مقدار زیادی بهبود ببخشه!
 • جلوگیری از «خستگی تصمیم‌گیری»؛ نیاز به تصمیم گیری مکرر در روز میتونه توانایی و استدلال شما رو کاهش بده. خستگی تصمیم گیری میتونه منجر به سهل‌انگاری در تصمیم گیری یا به تعویق انداختنش بشه.
 • تنفس انگیزه رو بازیابی میکنه، بخصوص برای اهداف بلند مدت؛ زمانی که ما به کاری مشغول هستیم، قشر جلویی مغز ما تلاش میکنه تا به ما در انجام اهدافمون کمک کنه. اما برای یک کار چالش برانگیز که نیازمند توجه مستمر ماست، تحقیقات نشون میده که تنفس گرفتن‌های کوتاه از هدف در واقع در طولانی مدت انگیزه ما رو تقویت و تجدید کنه. پروفسور روانشناسی، الجاندرو للراس (Alejandro Lleras) گفت: “ما پیشنهاد می کنیم که غیر فعال کردن و فعال کردن اهداف شما به شما اجازه می دهد که تمرکز خود را حفظ کنید.”
 • تنفس باعث افزایش بهره‌وری و خلاقیت میشه؛ انجام کار به مدت طولانی و بدون تنفس و وقفه منجر به افزایش استرس و اضطراب میشه. تنفس گرفتن در این مواقع باعث تازه شدن ذهن، تجدید شدن قوا و افزایش خلاقیت میشه. تحقیقات نشون میده که لحظات «آها! فهمیدم» برای کسایی که تنفس میگیرن بیشتر پیش میاد. جالبه نه؟
 • «استراحت مغزی» به حفظ خاطرات و بهبود یادگیری کمک میکنه؛ مدتیه که دانشمندان میدونن که یکی از علت‌های خواب تقویت و تثبیت خاطرات هست. تحقیقات نشون داده که استراحت ذهنی در حالت بیداری –یا همون تنفس- هم مشابه همون کار رو انجام میده.

 

«تغییر خودتون، با تغییر محیطتون شروع میشه!»

خب، تا اینجا به فواید، اهمیت و به تعبیر من ضرورت اجتناب ناپذیر این تنفس‌ها آگاه شدیم. این تنفس‌ها میتونه چند دقیقه در بین کارای روزانه باشه و یا بیرون رفتن برای تعطیلات آخر هفته باشه. وقتی ذهنتون با تغییر محیط و تنفس از مشغولیت فکری که در اون غرق شدین میاد بیرون و از سیطره تاثیرات محیط و فضای ایجاد شده رها میشه میتونه از بیرون به مسئله نگاه کنه و از زاویه‌ای جدید به اطراف نگاه کنه و این کمک بزرگی به کاهش تنش و استرس، افزایش آرامش، بازدهی، بازیابی انگیزه و خلاقیت میشه.

پیشنهادهای من!

            در اینجا چنتا مثال از کارایی که میتونین برای جاگذاری در این زمان‌های تنفس انجام بدین رو براتون لیست میکنم:

 • رفتن به طبیعت و فضای سبز؛ طبیعت شفابخشه! صرفنطر از سن و فرهنگ و باور، انسان طبیعت رو دوست داره. توی یک مطالعه که در کتاب Healing Gardens اومده که دو سوم افراد یک محیط طبیعی رو برای کاهش استرس انتخاب میکنن. طبیعت انرژی‌های منفی مارو میگیره و به جاش تازگی و شادابی و انرژی مثبت هدیه میده. قدر طبیعت رو بدونیم! (میتونه جنگل، پارک، فضای سبز محل کار و … باشه) –   در مقالات بعدی در خصوص این مورد بیشتر صحبت میکنم…
 • قدم زدن؛ ۲۰ دقیقه پیاده روی باعث افزایش جریان خون به مغز بشه و در نتیجه افکار خلاق رو تقویت کنه.
 • خیالبافی روزانه؛
 • غذا خوردن؛
 • کتاب خواندن؛ یک کتاب غیرکاری بخونید…
 • نوشیدن چای یا قهوه؛
 • خط‌خطی کردن یا کشیدن چیزی روی کاغذ؛ هر چیزی که به ذهنتون میرسه.
 • نگاه کردن به تصاویر طبیعت و حیوونای بامزه؛ همینطور میتونین به تصاویری از عزیزانتون و عکس‌هایی که خاطرات خوب رو براتون زنده میکنه نگاه کنین.
 • گوش دادن به موسیقی؛
 • چرت کوتاه مدت؛
 • تمرین؛ حرکات ورزشی و کششی مناسب محیطی که توش هستین
 • حرف زدن با دوستان و کسایی که دوستشون دارین …

این مسئله رو جدی بگیرین

امیدوارم مطالعه این مطلب به شما کمک کنه تا روزهاتون رو با بهره وری و رضایت بیشتری پیش ببرین و مطمئنا در دراز مدت نتایج قابل توجهی از این عادت‌ها نصیبتون میشه.

شاد باشید

برچسب‌ها, , , , ,

پاسخ دهید