الگوبرداری از طبیعت برای شناخت بیشتر خود یکی از در دسترس ترین ابزارهای خودشناسی است. هرچقدر در طبیعت عمیق‌تر شویم بخش‌های وجودی خود را شبیه‌تر و قابل تکرار در آن می‌بینیم. یکسری قوانین و الگوهایی در طبیعت وجود دارد که شباهت زیادی به درون ما انسان‌ها دارد. یکی از عواملی که امروزه انسان‌ها وزندگی انسانی را تحت شعاع خود قرار داده دوری از طبیعت وزندگی مدرن است بطوریکه ما در طول روز اگر زمان‌هایی را به سکوت و تنهایی نگذرانیم ممکن است نتوانیم به بازیابی درونی خود بپردازیم و در سیل زندگی روزمره غرق شویم. سکوتی که در طبیعت وجود دارد یادآور نگاه به درون و گوش سپردن به ناخودآگاه ماست. بخش بزرگی از درون ما که به‌مانند قسمت‌های زیرین کوه یخی است ناخودآگاه ما را شامل می‌شود و پرداختن به آن نیازمند عمیق شدن و توجه بیشتر به آن است که در اکثر زندگی‌های امروزه کمتر به آن پرداخته می‌شود. یکی از راهکارهای سفر به درون، رفتن به طبیعت و مشاهده به آن است. در حقیقت ما به‌مانند شخصی که ناظر خاموش است به طبیعت و رفتارهایی که در آن رخ می‌دهد نگاه می‌کنیم و الگوهای تکرارشونده و مشابه را جستجو کرده و در درون خود بازپروری انجام می‌دهیم.

پژوهش‌های علمی نشان دادند که مواجه بیشتر با طبیعت در پرورش خلاقیت کودکان و افزایش حس شهودی کودکان و حتی بزرگ‌سالان نقش داشته و در فعال شدن آن‌ها مؤثر می‌باشند. تحقیقات بسیاری در ارتباط بین طبیعت و اثر روانی آن بر روی فرد صورت گرفته و نتایج آن در اثرگذاری طبیعت کاملاً قابل‌توجه بوده است. برای مثال کاهش تنش و نگرانی، ایجاد حس رفاه و خوشبختی، فراخوانی آسان‌تر اطلاعات، مهارت حل خلاقانه مشکلات، رشد و تقویت قدرت تخیل و برانگیختن حس کنجکاوی که خود از محرک‌های مهم در امر یادگیری است که از واکنش‌های مثبتی ازلحاظ روانشناسی در انسان ایجاد می‌کند.

طبیعت با کاهش استرس، بازسازی ذهنی و نقش داشتن در طول رشد کودک بر سلامت جسم و روان آن‌ها مؤثر است که سلامت روان، عامل مهمی برای هر کار خلاقانه می‌باشد. ویژگی‌های موجود در طبیعت مانند تنوع‌پذیری، محرک بودن، انعطاف‌پذیر بودن، تغییرپذیری، پایان‌ناپذیری، بازی‌سازی، انسان‌ساخت نبودن و جزئیات موجود در آن با تقویت کنجکاوی، خیال‌پردازی و بازی بر خلاقیت کودکان اثرگذار است. گاهی والدین نیازی نیست برای داشتن فرزندی سالم و خالق هزینه‌های گرانی را صرف کنند با قرار گرفتن بیشتر خود و فرزندانشان در طبیعت نتایج بهتری را مشاهده خواهند کرد.

بنابراین رفتن به طبیعت برای افراد، بخصوص کودکان توصیه می‌شود تا افراد بخش مهم درونمان که ناخودآگاه را شامل می‌شود و درصد بالایی از توان و کنترل ما را در دست دارد توجه کنند و ریشه بسیاری از رفتارها، واکنش‌ها و اتفاقات را بررسی و با اصول طبیعت آن را پردازش نمایند. همچنین سلامت روان و جسم کودکان همراه با تقویت خلاقیت آنان را پرورش دهند.

پاسخ دهید