استعداد موزی یعنی چه؟

استعداد کودکان به مانند مراحل رسیدن موز می ماند. در مراحل اولیه رسیدگی، موز رنگ سبز داشته و برای رسیدگی کامل باید در دمای ۱۰+ درجه سانتی گراد قرار داشته باشد اما اگر محل نگهداری آن ها و درجه حرارت محیط موز نرسیده یا کال، مناسب نباشد موز به رنگ قهوه ای در آمده و طعم و رنگ مطلوب را هم نخواهد داشت. استعداد ما نیز اینگونه است وقتی ما استعداد های کودکانمان را در شرایط مناسب و در معرض آموزش های لازم و مورد نیازشان قرار ندهیم مانند مثال موز نمی توانیم انتظار مطلوب را از آنها داشته باشیم تا حداکثر توانمندی،  دستاورد و قابلیت های ذاتی خود را بروز دهند.

مراحل رسیدن موز

چگونه با استعداد کودکان برخورد می‌کنیم؟

  از شرایط مطلوب برای رسیدگی به استعداد کودکان، شناسایی علاقمندی ها و توانایی های آن ها در سنین پایین است. در مرحله ی بعد آموزش های لازم برای تقویت استعداد آن ها ست و قرار گرفتن این کودکان در محیط هایی که باعث افزایش این علاقه مندی ها و توانایی های آنها می شود، است. در صورتی که بسیاری از والدین فرزندان شان را مانند تولیدکنندگان موزی که می خواهند خیلی زود به درآمد حاصل از برداشت موز خود برسند موزها را در اتاق حاوی اتیلن قرار می دهند تا زودتر از حد معمول موزها به مرحله توزیع و فروش برسند این درحالی است که این محصولات به اندازه ی محصولاتی که به طور طبیعی سیر رسیدگی خود را طی می کنند از طعم و بافت مطلوب برخوردار نیستند و مدت ماندگاری آن ها نیز کوتاه است.

پیشامدهای ناگوار بعدی…

همانطوری که والدینی که می خواهند فرزندانشان خیلی سریع به خواسته های آنها برای موفقیت و ثروتمند شدن و یا رسیدن به موقعیت یا جایگاه اجتماعی که خودشان مد نظر دارند و فکر می کنند درست است برسند آنها را مانند مثال بالا در شرایطی قرار می دهند مثل : خواندن در رشته ایی که پدر و مادر تایید می کند خوب است و رفتن به مدرسه ایی که رقابت شدید درسی وجود دارد برای رفتن به دانشگاه های خوب کشور و دستیابی به رتبه های خوب و در نهایت تب و تاب کنکور و کلاس های مختلف و تست های گوناگون. بدون اینکه فرزند شما بداند در یک جریانی قرار می گیرد که ممکن است در سن های خیلی بالا که شاید خیلی نتواند دوام بیاورد؛ چون در مثال موز ها مدت ماندگاری این نوع موزهایی که تحت شرایط خاص رسیدند کوتاه است و هم چنین دچار احساس یاس، نا امیدی و مهمتر از همه بیکاری بعد از فارغ التحصیلی می شوند. از طرفی مواجه شدن با کلی انتظارات جامعه ، خانواده و مردم برای داشتن دستاورد در رشته ی خوب و دانشگاه خوب و در نهایت با بحران نداشتن کار، یک حالتی از بلاتکلیفی شدید و دوراهی ها و سوالات برایشان ایجاد می شود. این افراد همان کودکان دیروزی بودند که در جهت علایقشان حرکت نکردند و الان دچار سندرم موفق های بد حال هستند. کسانی که تعدادشان در جامعه در حال افزایش است.

برای والدین

والدین و پدر و مادر ها که در طول زندگی تلاش می کنند فرزندانشان موفق و شاد باشند بهتر است بدانند که مسیر شادی و موفقیت فرزندانشان لزوما از دانشگاه و تحصیلات در رشته های خاص پزشکی و مهندسی نمی گذرد. شادی و موفقیت آنان در زمینه استعداد و علایق درونی آن ها رقم می خورد. همچنین اینکه فرصت بروز استعدادشان را فراهم کنیم تا آنها بهترین خودشان را ارائه دهند تا خلاقیت، ذوق درونی، نشاط و حرکت های بزرگ و موفقی را از آنها ببینید. حتما الان که در حال خواندن این مقاله هستید منتظر راهکارهای لازم برای اینکه چه کارهایی را انجام دهید تا فرزندانتان بتوانند مسیر درست خود را بیابند، می باشید. در مقاله ی بعدی راهکارها و اقدامات لازم را برای عملکرد بهتر فرزندانتان و همچنین برخورد درست والدین برای آینده ای بهتر برای فرزندانشان ارائه خواهم داد.

برچسب‌ها, , , ,

پاسخ دهید